Blog kategorie
O co chodzi z wabi-sabi? 2

Wabi Sabi Wednesday                                                                                         More:

O co chodzi z wabi-sabi?

Temat mi bliski nie tylko z powodu ścisłego związku z Japonią, która fascynuje mnie od zawsze. Ten zlepek czterech sylab oznacza obcą nam, niestety, filozofię oznaczającą w dużym skrócie piękno upływającego czasu i dostrzeganie go w przeszłości.

Filozoficznie, pojęcie jest oczywiście dużo głębsze niż to lakoniczne stwierdzenie, ( poczytasz o nim na stronie http://orientalqueens.com.pl ), ale nie będę go zgłębiać poza estetycznym wątkiem, który można przełożyć na stylizację wnętrz jako dostrzeganie piękna i użyteczności starych i funkcjonalnych przedmiotów. Oczywiście na pierwszy rzut oka, trudno stwierdzić, czy wyglądają na stare, czy nimi są rzeczywiście. Bardziej interesuje mnie to rozważanie w kontekście oryginalności i niebanalności.

Czyż nie są oryginalne poniższe wnętrza? Na pierwszym zdjęciu, typowe regały z dużej sieciówki, ale w tradycyjnym domu pakuje się do nich książki. Przed nimi stół ze starych desek, nad którym jest pomysłowe oświetlenie. Drugie zdjęcie ze stylową szafą też przedstawia niekonwencjonalne zestawienia starego z nowym. Nawet jeśli nie wykorzystano rodowej spuścizny, zdecydowanie stworzono niebanalny klimat.

Love the light colors and winter-cozy feel.:     Mediterranean Italian Spanish Tuscan Homes:  

Poniżej owoce, ale jak podane? Nie jest to plastikowy koszyczek, zakała naszych sklepów z AGD. W tle kuchnia, raczej w angielskim stylu, ale widoczny fotel glamour, a na planie początkowym metalowe krzesła rodem z warsztatu samochodowego. Tradycyjne kafle, choć może robione miesiąc temu i tablica szkolna. Całość wygląda fantastycznie a wydawałoby się, że wszystko z innej bajki nie będzie se sobą harmonizować, a jednak...

PaintedFoxHome.com - Love their 3 tiered stand. Two sizes to buy. Also, Dear Lillie blog has instructions/tutorial on how to download their chalk art prints and get them printed in large size inexpensively, then make a frame.:

Właśnie takich projektów nam potrzeba. Odważnych, niestandardowych, kreatywnych, a jednocześnie funkcjonalnych. Niestety, większość robi się według jednego schematu i są zaprzeczeniem indywidualizmu a ich kopiowanie powoduje, że wiele domów w środku jest do siebie podobnych i wygląda po prostu bardzo źle.

Zrobiłam test. Wrzuciłam w wyszukiwarkę „projekt salonu”. Pojawiło się kilkadziesiąt prawie identycznych koncepcji pokoju dziennego, choć autorstwa kilkudziesięciu projektantów. W żadnym z nich nie chciałabym spędzić czasu. Wszystkie opierały się na podobnych meblach, prawie identycznych dekoracjach i oświetleniu. Nawet rozstaw mebli był zbliżony. Zdarzały się takie same pomysły na wykorzystanie tej samej faktury ściany, tych samych tapet, lampionów, identycznych krzeseł i obrazów ( nie będę uszczegóławiać, żeby nikt nie poczuł się urażony ).

Czy naprawdę w naszych domach nie ma niczego, co mogłoby zostać na lata? Niczego, co ma wartość sentymentalną, artystyczną, materialną, co jest ponadczasowe i bliskie nam, czym możemy się delektować właśnie z powodu upływu czasu i świadomości rodzinnego dziedzictwa?

WABI SABI Scandinavia - Design, Art and DIY.: Saturday Pix Mix:   http://dearmorocco.tumblr.com/:    American Brilliant Cut Glass decanter - Strawberry-Diamond pattern. Maker unknown. Circa 1900. 10 3/4

Odpowiedzi na te pytania mogą nas doprowadzić do odpowiedzi na inne - jak uniknąć sztuczności wnętrz? Jeśli zależy Ci na tym, możesz jej uniknąć poprzez niepowtarzalne dekoracje, osobliwe meble, niezwykłe dodatki.

Wybierając coś do domu, warto zadać sobie pytanie, czy to jest nieszablonowe, nieoczywiste, specyficzne, nieprzeciętne, wyjątkowe?

Warto odwiedzić pchli targ, sklepy z rękodziełem, lokalnego rzemieślnika, przejrzeć dobre strony internetowe, i dobre magazyny wnętrzarskie, a przede wszystkim wymagać od projektanta, aby był kreatywny i zrobił wizualizację naszych oczekiwań, nie własnych szablonów.

Jeśli zainteresował Cię poruszany w tekście temat wabi-sabi, więcej przeczytasz tu.

KakaduArt

Zobacz także inne posty!

Źródło zdjęć to nasza Tablica naPinterest.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze do wpisu (2)

24 kwietnia 2017

Witam ! Wprawdzie interesują mnie poduszki, gdyz właśnie szukam takich tradycyjnych,z falbanami,koronkami,haftami ( jednym słowem - nieprzemijających ) ale ten tekst okazał się bardzo praktyczny. Przynajmniej dla mnie. Macie Państwo rację, że nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka nie pasuje, nie gra z otoczeniem, przy odrobinie serca i fantazji może się okazać świetnie skomponowane. I przy okazji - na takich "pchlich targach", giełdach staroci i w komisach można rzeczywiście znaleźć perełki. Pozdrawiam !

24 kwietnia 2017

Pani Joanno, dziękujemy za wpis i za wyrażoną opinię. Fajnie to Pani ujęła. Perełki. Mam nadzieję, że w naszym sklepie znajdzie je Pani. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas jak najczęściej. Kolejny wpis na blogu też będzie o skarbach, takich bardziej duchowych, ale nie zdradzam tematu. KakaduArt

Polecane poduszki dekoracyjne
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl